5 wskazówek, jakie i kiedy pierwsze buty dla dziecka wybrać

5 wskazówek, jakie i kiedy pierwsze buty dla dziecka wybrać

Podczas opieki nad maluszkiem mogą pojawiać się różne wątpliwości. Dotyczą one czasami kwestii, które mogłyby się wydawać oczywiste. Tak właśnie dzieje się również, kiedy planujemy pierwsze buciki dla dziecka. Jeżeli masz wątpliwości, kiedy pierwsze buty dla dziecka powinny zostać wprowadzone, poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Przedstawiamy 5 wskazówek, jak dobrać pierwsze buty dla dziecka!

Spis treści:

Pierwsze buciki dla dziecka – tak czy nie?

Na początku swojego życia maluszek spędza sporo czasu w pozycji leżącej. W takim przypadku wystarczy założyć mu na stopy skarpeteczki lub po prostu nakryć kocem. Problem pojawia się, kiedy przychodzi czas na pierwsze buciki dla dziecka. Czy będą niezbędne? Zdania są podzielone. Z jednej strony pojawiają się względy bezpieczeństwa i ochrony stopy przed czynnikami zewnętrznymi. Z drugiej zaś przeważa stworzenie odpowiednich warunków do poznawania świata przez maluszka.

Przyjrzyjmy się bliżej tym stanowiskom. Pierwsze buciki dla dziecka mogą przede wszystkim chronić stopy maluszka przed zimnem i chłodem. Dodatkowo stworzą doskonałe zabezpieczenie przed ewentualnym zranieniem przez stąpanie po twardszych nawierzchniach czy wypukłych elementach. Z kolei wiele osób podnosi fakt, że pierwsze buciki dla dziecka sprzyjają poznawaniu otoczenia. Czy chodzenie boso musi jednak wykluczać zakup obuwia dla maluszka? Oba te stanowiska można ze sobą pogodzić.

 

PROMOCJE DLA DZIECI

 

Dlaczego chodzenie boso jest ważne?

Kiedy pojawia się pytanie, od kiedy pierwsze buciki dla niemowląt powinniśmy wprowadzić, warto znać zalety chodzenia boso. Jest to jeden z czynników, które pomagają w nauce chodzenia. Dzięki temu maluszek uczy się utrzymywania równowagi oraz prawidłowego stawiania stopy. Chodzenie boso sprzyja również właściwemu rozwojowi stopy poprzez wzmocnienie mięśni i więzadeł.

Dziecko poznaje różne powierzchnie,  co pozwala na dostarczanie bodźców sensorycznych i rozwój czucia w małej, delikatnej stopce. Dlatego odpowiedź na pytania, kiedy pierwsze buty do chodzenia i jak dobrać pierwsze buty dla dziecka, jest tak ważna. Oto 5 wskazówek na ten temat!

 

1. Kiedy pierwsze buty dla dziecka? Warto poczekać

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy pierwsze buty dla dziecka będą odpowiednim rozwiązaniem, weź pod uwagę również powyższe aspekty zdrowotne. Dlatego warto poczekać i pozwolić maluszkowi stawiać pierwsze kroki bosą stopą. Wpłynie to pozytywnie na jego rozwój oraz właściwą naukę chodzenia. Swoboda jest tutaj niezwykle istotna. Kiedy pierwsze buty dla dziecka można wprowadzić? Każdy maluszek rozwija się inaczej. Zanim wprowadzisz obuwie, pozwól mu zapoznać się z otoczeniem boso.

Dzięki temu maluszek ma szansę na poznawanie różnych faktur, temperatur, co wpływa doskonale na symulowanie zakończeń nerwowych w stopach. Dodatkowo chodzenie po różnych fakturach pomaga w ćwiczeniu pamięci dotykowej – hapatycznej. 

 

2. Od kiedy pierwsze buciki dla niemowląt? Wyjście na zewnątrz

Wiemy już, że pierwsze buciki dla dziecka nie powinny być wprowadzane zbyt wcześnie. Momentem, który może decydować o wprowadzeniu obuwia, jest pierwsze wyjście na zewnątrz. Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie spacerować po podwórku, warto zadbać o odpowiednie buciki w celu ochrony bosej stopy przed zagrożeniami czyhającymi na zewnątrz. Przykładem mogą być: ostrzejsze kamienie, owady.

 

SPRAWDŹ WYPRZEDAŻ BUTÓW DZIECIĘCYCH

 

3. Alternatywa dla pierwszych bucików dla dziecka

Jeżeli jest za wcześnie na pierwsze buciki dla dziecka, warto poszukać alternatywy. Jedną z nich może być skarpeta antypoślizgowa. Dzięki niej zapewnisz dziecku bezpieczeństwo, ochronę przed zimnem, śliskimi powierzchniami. Pozwoli Ci również ochronić maluszka przed infekcjami związanymi z narażeniem na powierzchnie o niskich temperaturach.

Skarpeta powinna odpowiadać rozmiarowi stopy. Aby sprawdzić, czy będzie dobra, wystarczy przyłożyć ją do stópki maleństwa, bez zakładania. Jeżeli uważasz, że to czas, kiedy pierwsze buty dla dziecka będą odpowiednim rozwiązaniem, warto zastanowić się nad cechami, które powinny posiadać.

 

4. Jakie pierwsze buty dla dziecka wybrać? Podeszwa, waga, oddychalność

Jeżeli zastanawiasz się, jakie pierwsze buty dla dziecka wybrać, zwróć uwagę na trzy podstawowe kwestie: podeszwa, waga oraz oddychalność / przewiewność. Zacznijmy od podeszwy, która powinna spełniać kilka kryteriów. Musi wyróżniać się przede wszystkim: elastycznością oraz giętkością. Dzięki temu stopa może układać się swobodnie. Jak sprawdzić, czy podeszwa jest odpowiednia?

Jeżeli nadal masz wątpliwości, jakie pierwsze buty dla dziecka wybrać pod względem podeszwy, wystarczy powyginać podeszwę do góry, w prawo oraz lewo. Kiedy obuwie nie stawia oporu, oznacza to, że bucik dla dziecka jest prawidłowy.

Co więcej, musisz również zwrócić uwagę, aby pierwsze buciki dla dziecka były lekkie. Dzięki temu unikniemy zwijania stópek pod wpływem ciężaru. Dodatkowo buciki powinny zapewniać odpowiednią wentylację. Doskonałymi materiałami może być skóra naturalna lub przewiewna membrana. 

 

BUTY DLA DZIECI – PROMOCJA

 

5. Jak dobrać pierwsze buty dla dziecka? Rozmiar

Pierwsze buty dla dziecka muszą mieć odpowiedni rozmiar. Dotyczy to nie tylko długości, ale również szerokości oraz podbicia. Jeżeli źle dobierzemy rozmiar, paluszki mogą się zwijać i wywoływać dyskomfort u maluszka. Aby wiedzieć, jak dobrać pierwszy buty dla dziecka pod względem rozmiaru, warto postawić maluszka na kartce i obrysować jego stópkę. Następnie należy dodać do obrysu kilka milimetrów dla zachowania odpowiedniej swobody.

To wszystko! Już wiesz, jakie kupić pierwsze buty dla dziecka. Jeżeli planujesz zakupy, zwróć uwagę na poniższe promocje. Dzięki nim unikniesz zbyt dużych wydatków, a jednocześnie zachowasz wysoką jakość.

Popularne
Najnowsze